2025. aastal saavad raske ja sügava puudega lapsed ning tööealised ühekordset lisatoetust, samuti tõusevad juunis nende puudetoetused

Uuel aastal jõustuvad olulised muudatused puudega inimeste toetustes, mille eesmärk on parandada raske ja sügava puudega laste ning tööealiste inimeste toimetulekut. Toetuste tõus ja ühekordne lisatoetus võeti vastu koos mootorsõidukimaksu seadusega, et aidata vähendada mootorsõidukimaksu mõju kõige haavatavamale sihtgrupile

„Puudega inimeste igapäevaelu on täis väljakutseid ning ühiskondlikud muudatused ei tohi nende toimetulekut raskendada. Raske ja sügava puudega laste ning tööealiste inimeste elukvaliteet sõltub paljuski meie sotsiaalsüsteemist. Ühekordne lisatoetus ja toetusmäärade tõus aitavad leevendada mootorsõidukimaksu mõju ning pakuvad lisaks ka kindlust, et need pered ei jää oma raskustes üksi,“ sõnas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

Ühekordne lisatoetus 2025. aasta alguses

Sotsiaalkindlustusamet maksab 2025. aasta esimeses kvartalis ühekordset toetust järgmistes suurustes:

  • Raske puudega lastele või harvikhaiguse toetust saavatele lastele: 95 eurot
  • Sügava puudega lastele: 142 eurot
  • Raske puudega tööealistele: 60 eurot
  • Sügava puudega tööealistele: 250 euro

Toetuse saamiseks ei ole vaja eraldi taotlust esitada. Sotsiaalkindlustusamet maksab toetuse automaatselt kõigile, kellel on 2025. aasta 1. jaanuari seisuga tuvastatud vastav puude raskusaste või kellele makstakse harvikhaigusega lapse toetust.

Toetuste tõus alates 1. juunist 2025

  • Raske puudega lastele või harvikhaiguse toetust saavatele lastele tõuseb toetus 161,09 eurolt 180 euroni.
  • Sügava puudega laste toetus tõuseb 241,64 eurolt 270 euroni.
  • Raske puudega tööealiste toetus tõuseb 34,78–49,09 eurolt 50 euroni.
  • Sügava puudega tööealiste toetus tõuseb 43,47–53,70 eurolt 100 euroni.

Tööealiste toetuste tõus sõltub inimese tuvastatud puude liigist, mistõttu on tõusumäärad erinevad – mõnele lisandub väiksem summa, mõnele suurem.

Keskmise puudega laste ja tööealiste ning kõikide vanaduspensioniealiste toetused ümardatakse ülespoole täissummadeni, et muuta toetuste arvutamine ja mõistmine inimestele lihtsamaks. Tegemist ei ole toetuste tõusu, vaid tehnilise muudatusega, mis lihtsustab toetuste arvestust ja väljamakseid.

Muudatused on osa puudega inimeste toetuseks mõeldud meetmetest, mis sündisid pikaajalise koostöö tulemusel. Toetuste tõusuga panustatakse puudega inimeste heaolusse igal aastal 5,3 miljonit eurot.